وبلاگ سبز سرخ SabzeSorkh.IR
SabzeSorkh.IR*تا ظلم هست، مبارزه هست و تا مبارزه هست، ما هستیم. ما تا آخرین نفس ایستاده‌ایم
درباره وبلاگ


(فرهنگ و ارتباطات پایداری)
SabzeSorkh.IR:
الله، الله، الله، الله، الله اكبر؛ جانم فدای یك لحظه عمر تو رهبر
* این وبلاگ هیچ گونه ارتباطی نشریه سبز سرخ و کنگره سرداران و ده هزار شهید استان مازندران ندارد جز دلبستگی عاطفی به جا مانده از دوران راهنمایی و دبیرستان که خواننده نشریه بود!

مدیر وبلاگ : مدیر وبنوشت

طرح مساله:

انقلاب اسلامی[1] سال 57 ایران به امامت[2] ولی معظم فقیه[3] سید روح الله خمینی سلام الله علیه[4] بر آن بود تا فرهنگ[5] جدیدی[6] را در جامعه[7] ایران به مرحله رشد و نمو برساند[8] که فرهنگ پایداری[9] دفاع مقدس[10] نمونه[11] متعالی[12] این فرهنگ است. به این معنا که اگر آجر فرهنگ، ارزشها باشند؛ بهترین تجلی گاه فرهنگ انقلاب اسلامی (=ارزشهای انقلاب اسلامی) در فرهنگ پایداری (=ارزشهای فرهنگ پایداری) خواهند بود.

بنابر فرض فوق، برای انتقال فرهنگ انقلاب اسلامی باید ارزشهای فرهنگ پایداری را شناخت و منتقل کرد.

در این میان، یکی از گروههایی که می تواند مخاطب بالقوه ای برای انتقال فرهنگ پایداری باشد، نسل آینده است که از ویژگی های ممتازی برخوردار است. با توجه به اجباری بودن تحصیلات در مقطع ابتدایی، می توان این مقطع را بستری دانست که نسل آینده قطعا آن را تجربه خواهد کرد. بنابراین کتب درسی دوره ابتدایی[13] بستر قابل تاملی برای انتقال ارزشهای فرهنگ پایداری خواهد بود.

گزارش توصیف وضع موجود، ارزشیابی و سیاستگذاری آن به یاری خدا موضوعات این پایان نامه خواهد بود.

 [1] در اینجا برای من فرقی نمی کند که آنچه رخ داد انقلاب بود یا تنها یک انحلال و فروپاشی اجتماعی. آن چه مهم برای من است این است که یک پدیده اجتماعی اتفاق افتاده است که منادی فرهنگ جدید و ارزشهای جدیدی است. موضوع ما این ارزشهای جدید است که خاستگاه آنها این پدیده اجتماعی سال 57 است که به تغییر نظام حکومتی انجامید.

[2] به دو دلیل به جای استفاده از کلماتی نظیر «رهبر» از لفظ امام استفاده کردم. یکی اینکه «رهبر» بار معنایی مثبتی را متبادر به ذهن نمی کند. اتصاف امام خمینی به این صفت، امام را در ردیف رهبرانی چون هیتلر قرار خواهد داد که با توجه به تفاوتهای موجود صفت مناسبی نیست. دلیل دوم این است که رهبر در علوم انسانی تعریف خودش را دارد، الگوها  و نظریه هایی دارد که به سختی در مورد امام خمینی قابل انطباق است.

[3] این صفت یا شاخص اشاره به همان شانی دارد که در اینجا مهم است. یعنی شانی که به تاسیس حکومت اسلامی انجامید و همان شأن ولایت فقیه است که صفت معظم (احترام برای انسان) را پذیرفته است.

[4] لفظ رحمة الله علیه یا الفاظ مشابه با توجه به زنده بودن اندیشه های امام، لفظ مناسبی نیست و بار معنایی درستی را منتقل نمی کند. به همین دلیل ترجیح می دهیم به سبک برخی علمای سلف که اساتیدشان را با لفظ سلام الله علیه یاد می کردند، ما نیز از پسوند سلام الله علیه استفاده کنیم.

[5] منظور من از فرهنگ، تعریف گی روشه از فرهنگ است: شیوه های تفکر، احساس و عمل که باید آموخته شوند و در میان جمعی مشترک به کار روند. اگر بخواهم ساده تر تعریف کنم باید منظور من از فرهنگ، ارزشهاست.

[6] البته با تسامح این لفظ را به کار می بریم و در پی آن نیستیم که بگوییم در طول تاریخ هیچ گاه چنین ارزشهایی وجود نداشتند. بلکه باور من این است که این ارزشها بوده اند، به مرحله عمل نرسیده بودند. در لایه های درونی تری مثل باورها مانده بودند. در دوره هایی مثل صدر اسلام به لایه های بیرونی تر نزدیک شده اند و دوباره کم و بیش به حیات خود ادامه دادند. این ارزشها در دوره معاصر در تفکر ولی معظم فقیه امام خمینی سلام الله علیه، هندسه منظمی گرفته و بار دیگر درسطحی گسترده تر و عمیق تر به صحنه اجتماع برگشتند. منظور من از جدید، رویش مجدد میوه های این ارزشهاست.

[7] از لفظ جامعه با تسامح استفاده کردیم. لزوما جامعه در اینجا همه ویژگی های یک جامعه که در کتب مبانی جامعه شناسی ذکر شده است را ندارد. منظور همان دولت-ملت ایران است که البته با توجه واقعیتهای ارتباطات میان فرهنگی و بین المللی امروز، و نیز تفکر جهانی اسلام بهتر است از لفظی مثل امت اسلامی یا امت اسلامی ایران استفاده کنیم.

[8] البته فعلا کاری ندارم که این ارزشها در لایه های باور، تفکر و عمل در چه موقعیتی قرار گرفتند و چقدر مشابهت بین فرهنگ انقلاب اسلامی مطلوب امام خمینی سلام الله علیه و آنچه به وقوع پیوست وجود دارد. عبارتها را با تسامح به کار بردم و منظورمان فرهنگی است که توسط امام خمینی سلام الله علیه تبیین شد. به عبارتی در این مرحله با ارزشهای مطلوب انقلاب اسلامی سر و کار دارم نه ارزشهای موجود.

[9] در اینجا من تصور می کنم که این ارزشها به هنجار تبدیل شده بودند و دیگر در مورد ایده آلهای ذهنی صحبت نمی کنیم. بلکه ارزشهای انقلاب اسلامی در فضایی به اسم فرهنگ پایداری به ارزشهای موجود تبدیل شدند. تبدیل شدن به کنش اجتماعی مشترک افراد در یک بازه زمانی برای من مهم است. چرا که نوید این را می دهد که این ارزشها اکتسابی اند و با آموزش تکرار می شوند. یکبار این ارزشها به اوج و شکوفایی رسیده اند، دوباره هم خواهند رسید.

[10] فرهنگ پایداری مفهوم عامی است که مصادیق متعددی را به خود می تواند بپذیرد. به نظر می رسد که در تفکر امام خمینی (س) نظریه پرداز فرهنگ پایداری- همه مستضعفین و آزادیخواهان عالم که با استکبار مبارزه می کنند مصداق فرهنگ پایداری شوند. با توجه به این که من در پی تکرار فرهنگ پایداری در جامعه ایران هستم و نمونه بسیار متعالی فرهنگ پایداری هم همین دفاع مقدس هشت ساله وبه تعبیر دقیقتری ده ساله است، مضاف الیه دفاع مقدس به فرهنگ پایداری اضافه شده است تا تاکید کند که بر آن فضای مکانی و زمانی خاص.

[11] ادعای من این نیست که ارزشهای انقلاب اسلامی فقط در فرهنگ پایداری موجودند. بلکه شاید بتوان ارزشهای انقلاب اسلامی را در  انرژی هسته ای، پیشرفتهای پزشکی، پیشرفتهای هوافضا و مشابه آنها دید. البته تصور من این است که در این موارد نیز، این ارزشهای دفاع مقدس بودند که برانگیخته شدند و معجزه آفریدند.

[12] متعالی به این معنا که ارزشهای فرهنگ انقلاب در فضای فرهنگ پایداری دفاع مقدس در لایه های مختلف باور تا عمل، هم عمیق تر و درونی تر شدند در افراد و هم جنبه بیرونی و اجتماعی (قابل مشاهده برای دیگران) بیشتری پیدا کردند. البته علاوه بر این جنبه های کیفی برتری، جنبه های کمی چون طول دوره زمانی، تعداد افراد، مکان و ... هم این برتری وجود دارد.

[13] البته می دانیم فقط دوره ابتدایی نیست و دوره ابتدایی فقط کتب درسی نیست. فعالیتهای جانبی دیگری را نیز شامل می شود. علت این تقلیل این است که کتب درسی متون مشترکی هستند که در کلیه مدارس وجود دارند و همه دانش آموزان از آنها برخوردار هستند. دور ترین مدارس که معلم و امکانات کمک آموزشی ندارند، کتاب درسی دارند. با همین مبنا که بیشترین مخاطب ممکن را داشته باشیم، به کتب درسی دوره ابتدایی می رسیم.نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

filesell
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
filesell
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic